Rajasthan Assembly Election 2018 Live Results: Party Position

Last Updated: Tuesday, 11 December 2018 (10:15 IST)
The real-time result of Rajasthan Assembly elections are as follows:-


DistrictConstituencyBJPCongressOthersComments
1JaipurKotputliMukesh GoyalRajendra Singh Yadav--Rajendra Singh Yadav - Won
2ViratnagarDr. Phoolchand BhindaIndraj Singh Gurjar--Indraj Singh Gurjar - Won
3ShahpuraRao Rajendra SinghManish YadavAlok Beniwal (Independent)Alok Beniwal - Won
4ChomuRamlal SharmaBhagwan Sahai Saini--Ramlal Sharma won
5PhuleraNirmal KumawatVidhadhar Singh--Nirmal Kumawat - Won
6DuduDr. Prem Chand BairwaRitesh BairwaBabulal Nagar Babulal Nagar - Won
7JhotwaraRajpal Singh ShekhawatLalchand Kataria--Lalchand Kataria - Won
8AmberSatish PooniaPrashant Sharma--Satish Poonia Won
9Jamwa RamgarhMahendra Pal MeenaGopal Lal Meena--Gopal Lal Meena - Won
10HawamahalSurendra PareekDr. Mahesh Joshi--Dr. Mahesh Joshi -Won
11Vidhyadhar NagarNarpat Singh RajviSitaram AgarwalVikram SinghNarpat Singh Rajvi - Won
12Civil LinesArun ChaturvediPratap Singh Khachariyawas--Pratap Singh Khachariyawas Won
13KishanpoleMohan Lal GuptaAmin Kagzi--Amin Kagzi - Won
14Adarsh NagarAshok ParnamiRafeek Khan--Rafeek Khan - Won
15Malviya NagarKalicharan SarafDr. Archana Sharma--Kalicharan Saraf - Won
16SanganerASHOK LAHOTYPuspendra BhardwajASHOK LAHOTY - Won
17BagruKailash Chand VermaGanga Devi--Ganga Devi Won
18BassiKanhaiya Lal MeenaDaulat Singh MeenaLAXMAN MEENA (Independent)LAXMAN MEENA Won
19ChaksuRamavatar BairwaVed Prakash Solanki--Ved Prakash Solanki - Won
20JodhpurPhalodiPabba RamMahesh KumarKumbh singh Patawat Pabba Ram - won
21LohawatGajendra SinghKISANA RAM VISHNOIKisnharam KISANA RAM VISHNOI - Won
22ShergarhBabu Singh RathoreMeena Kanwar--Meena Kanwar - Won
23OsianBhera Ram ChoudharyDivya Maderna--Divya Maderna - Won
24Bhopalgarh (Sc)KamsaBhanwarlal BalaiPukhraj Garg (RLP) Pukhraj Garg Won
25SardarpuraShambhu SinghAshok Gehlot--Ashok Gehlot - Won
26JodhpurAtul BhansaliManisha Panwar--Manisha Panwar - Won
27SoorsagarSuryakanta VyasProfessor Ayyub Khan--Suryakanta Vyas - Won
28LuniJogaram PatelMahendra Vishnoi--Mahendra Vishnoi - Won
29Bilara (Sc)Arjun LalHeeraram--Heeraram Won
30AjmerKishangarhVikash ChoudharyNanda RamSURESH TAK (Independent)SURESH TAK Won
31PushkarSuresh Singh RawatNasim Akhtar Insaf--Suresh Singh Rawat - Won
32Ajmer NorthVasudev DevnaniMahendra Singh Ralawata--Vasudev Devnani Won
33Ajmer South (Sc)Anita BhadelHemant Bhati--Anita Bhadel Won
34NasirabadRamswaroop LambaRamnarain--Ramswaroop Lamba - Won
35BeawarShankar Singh RawatParasmal Jain--Shankar Singh Rawat Won
36MasudaSushil KanwarRakesh Pareek--Rakesh Pareek - Won
37KekriRajendra VinayakaRaghu Sharma--Raghu Sharma - Won
38KotaPipaldaMamta SharmaRamnarain Meena--Ramnarain Meena - Won
39SangodHeera Lal NagarBharat Singh Kundanpur--Bharat Singh Kundanpur won
40Kota NorthPrahlad GunjalShanti Kumar Dhariwal--Shanti Kumar Dhariwal - Won
41Kota SouthSandeep SharmaRakhi Gautam--Sandeep Sharma - Won
42LadpuraKalpana DeviGulanaj Guddu--Kalpana Devi - Won
43Ramganj Mandi (Sc)Madan DilawarRamgopal--Madan Dilawar - Won
44JhalawarDag (Sc)KaluramMadan Lal--Kaluram Won
45JhalrapatanVasundhara RajeManvendra Singh--Vasundhara Raje Won
46KhanpurNarendra NagarSuresh Gurjar--Narendra Nagar - Won
47Manohar ThanaGovind PrasadKailash Chand--Govind Prasad - Won
48TonkMalpuraKanhiya LalRanvir Pahalwan --Kanhiya Lal - Won
49Niwai (Sc)Ram Sahay VermaPrashant Bairwa--Prashant Bairwa - Won
50TonkYoonus KhanSachin Pilot--Sachin Pilot - Won
51Deoli-UniaraRajendra GurjarHarish Chandra Meena--Harish Chandra Meena - Won
52UdaipurGogunda (St)Pratap Lal Bheel (Gameti)Dr. Mangi Lal Garasiya--Pratap Lal Bheel (Gameti) - Won
53Jhadol (St)Babu LalSunil Kumar Bhajat--Babu Lal - Won
54Kherwara (St)Nanalal AhariDayaram Parmar--Dayaram Parmar - Won
55Udaipur Rural (St)Phool Singh MeenaVivek Katara--Phool Singh Meena - Won
56UdaipurGulab Chand KatariaGirija Vyas--Gulab Chand Kataria - Won
57MavliDharmnarayan JoshiPushkar Lal Dangi--Dharmnarayan Joshi Won
58VallabnagarUdai Lal DangiGajendra Singh Shaktawat--Gajendra Singh Shaktawat - Won
59Salumber (St)Amrit Lal MeenaRaguvir Singh--Amrit Lal Meena - Won
60GanganagarSadulshaharGurveer Singh BrarJagdish Jangid --agdish Jangid - Won
61GanganagarVinita AhujaAshok ChandakRajkumar Gaud Rajkumar Gaud - Won
62KaranpurSurenderpal SinghGurmeet Singh Kooner--Gurmeet Singh Kooner - Won
63SuratgarhRampratap KasniyanHanuman Meel--Rampratap Kasniyan - Won
64RaisinghnagarBalveer Singh LuthraSona Devi--Balveer Singh Luthra - Won
65AnupgarhSantoshKuldeep Indora--Santosh Won
66JaisalmerJaisalmerSangsingh BhatiRooparam--Rooparam - Won
67PokaranPratappuriShale Mohammad--Shale Mohammad - Won
68PratapgarhDhariawad (St)Gotam LalNagraj--Gotam Lal - Won
69Pratapgarh (St)HemantRamlal--Ramlal - Won
70ChittorgarhKapasan (Sc)Arjun Lal JingarAnandi Ram--Arjun Lal Jingar - Won
71BegunDr. Suresh DhakerBidhuri Rajendra Singh--Bidhuri Rajendra Singh Won
72ChittorgarhChandrabhan Singh AakyaSurendra Singh Jadawat--Chandrabhan Singh Aakya Won
73NimbaheraShrichand KriplaniAnjana Udailal--Anjana Udailal - Won
74Bari SadriLalit Kumar OstwalPrakash Choudhary--Lalit Kumar Ostwal Won
75BundiHindoliOmendra Singh HadaAshok--Ashok - Won
76Keshoraipatan (Sc)Chandrakanta MeghwalRakesh Boyat--Chandrakanta Meghwal Won
77BundiAshok DograHarimohan Sharma--Ashok Dogra Won
78BaranAntaPrabhu Lal SainiPramod Bhaya--Pramod Bhaya Won
79Kishanganj (St)Lalit MeenaNirmala Sahariya--Nirmala Sahariya - Won
80Baran-Atru (Sc)Baboo Lal VermaPana Chand Meghwal--Pana Chand Meghwal Won
81ChhabraPratap SinghKaran Singh--Pratap Singh won
82PaliJaitaranAvinash----Avinash - Won
83Sojat (Sc)Shobha ChauhanShobha Solanki--Shobha Chauhan - Won
84PaliGyanchand ParakhMahaveer Singh Sukarlai--Gyanchand Parakh - Won
85Marwar JuncitonKesaram ChoudharyJasaram RathoreKHUSHVEER SINGH (Independent)KHUSHVEER SINGH Won
86BaliPushpendra SinghUMMED SINGH--Pushpendra Singh Won
87SumerpurJoraram KumawatRanju Ramawat--Joraram Kumawat - Won
88NagaurLadnunManohar SinghMukesh Kumar Bhakar--Mukesh Kumar Bhakar - Won
89DeedwanaJitendra SinghChetan Singh Choudhary--Jitendra Singh Won
90Jayal (Sc)Dr. Manju BaghmarManju Devi--Manju Devi - Won
91NagaurMohan Ram ChoudharyHabibur Rehman Ashrafi Lamba--Mohan Ram Choudhary - Won
92KhinvsarRamchandra UttaSavai Singh ChaudharyHanuman Beniwal Hanuman Beniwal - Won
93Merta (Sc)Bhanwara RamSonu ChitaraIndra (RLP) Indra (RLP) - Won
94DeganaAjay Singh KilakVijaypal Mirdha--Vijaypal Mirdha - Won
95MakranaRoopa RamJakir Hussain Gesawat--Roopa Ram - Won
96ParbatsarMan Singh KinsariyaRamniwas Gawriya--Ramniwas Gawriya - Won
97NawanVijay SinghMahendra Choudhary--Mahendra Choudhary- Won
98AlwarTijaraSandeep DaymaAimaduddin Ahmad Khan Urf Durru MianSANDEEP KUMAR (BSP)SANDEEP KUMAR - Won
99Kishangarh BasRamhet Singh YadavDr. Karan Singh YadavDEEPCHAND (BSP)DEEPCHAND Won
100MundawarManjeet Dharampal ChoudharyBharat Yadav Lalit Yadav (BSP) Manjeet Dharampal Won
101BehrorMohit YadavRamchandra YadavBALJEET YADAV (Independent)BALJEET YADAV Won
102BansurMahendra Kumar YadavShakuntala Rawat--Shakuntala Rawat Won
103ThanagaziRohitash KumarSunil KumarKanti Prasad Kanti Prasad Won
104Alwar RuralMaster RamkishanTika Ram Jully--Tika Ram Jully Won
105Alwar UrbanSanjay SharmaShweta Saini--Sanjay Sharma Won
106RamgarhSukhwant SinghShafia Zubair--Vote postponed
107Rajgarh LaxmangarhVijay Samarth LalJohari Lal Meena--Johari Lal Meena Won
108KathumarBabulal ManagerBabulal Bairva --Babulal Bairva - Won
109BikanerKhajuwalaDr. VishwanathGovind Ram--Govind Ram - Won
110Bikaner WestGopal KrishnBulaki Das Kalla--Bulaki Das Kalla Won
111Bikaner EastSiddhi KumariKanhaiya Lal Jhanwar--Siddhi Kumari Won
112KolayatPoonam Kanwar BhatiBhanwar Singh Bhati--Poonam Kanwar Bhati - Won
113LunkaransarSumit GodaraVirendra Beniwal--Sumit Godara - Won
114DungargarhTarachandMangalaramGirdharilal CPI Girdharilal CPI -Won
115NokhaBiharilalRameshwar Dudi--Biharilal -Won
116ChuruSadulpurRam Singh KaswanKrishna Poonia--Krishna Poonia -Won
117TaranagarRakesh JangirNarendra Budaniya--Narendra Budaniya Won
118SardarshaharAshok KumarBhanwarlal Sharma--Bhanwarlal Sharma - Won
119ChuruRajendra RathoreRafique Mandelia--Rajendra Rathore - Won
120RatangarhAbhinesh MaharshiBhanwarlal Pujari--Abhinesh Maharshi - Won
121SujangarhKhemaramMaster Bhanwarlal Meghwal-- Bhanwarlal Meghwal- Won
122JhunjhunuPilaniKailash ChandJ.P. Chandelia--J.P. Chandelia - Won
123SurajgarhSubhash PooniaSharwan Kumar--Subhash Poonia- Won
124JhunjhunuRajendra Singh BhambooBrijendra Singh Ola--Brijendra Singh Ola - Won
125MandawaNarendra KumarRita Choudhary--Narendra Kumar Won
126NawalgarhRavi SainiDr. Rajkumar Sharma--Dr. Rajkumar Sharma Won
127UdaipurwatiShubhkaran ChoudharyBhagwanaram SainiRajendra singh gudha (BSP) Rajendra singh gudha (BSP) Won
128KhetriDharmpalJitendra Singh--Jitendra Singh Won
129SikarFatehpurSunita KumariHakam Ali Khan--Hakam Ali Khan - Won
130LachmangarhDinesh JoshiGovind Singh Dotasara--Govind Singh Dotasara - Won
131DhodGordhanParasram Mordia--Parasram Mordia won
132SikarRatanlal JaldhariRajendra Pareek--Rajendra Pareek - Won
133DantaramgarhHarish Chand KumawatVirendra Singh--Virendra Singh won
134KhandelaBanshidhar BajiyaSubhash MeelMahadev singh khandela Mahadev singh khandela won
135Neem Ka ThanaPrem Singh BajoreSuresh Modi--Suresh Modi - Won
136SrimadhopurJhabar Singh KharraDeependra Singh--Deependra Singh - Won
137BharatpurKamanJawahar Singh BeadhamZahida Khan--Zahida Khan - Won
138NagarAnita SinghMurari LalVajib Ali (BSP) Vajib Ali (BSP) -Won
139Deeg KumherDr. Shailesh SinghVishvendra Singh--Vishvendra Singh - Won
140BharatpurVijay Bansal (Pappu Banda)Subhash Garg --Subhash Garg Won
141NadbaiKrishnendra Kaur (Deepa)Dr. Himanshu KataraJOGINDER SINGH AWANA (BSP)JOGINDER SINGH AWANA - Won
142WeirRamswaroop KoliBhajan Lal Jatav--Bhajan Lal Jatav - Won
143BayanaDr. Ritu BanawatAmar Singh--Amar Singh Won
144DholpurBaseriChhitriya Lal JatavKhiladi Lal Bairwa--Khiladi Lal Bairwa Won
145BariJasvant SinghGirraj Singh--Girraj Singh -Won
146DholpurShobharani KushwahDr. Shiv Charan Singh Kushawah--Shobharani Kushwah - Won
147RajakheraAshok SharmaRohit Bohra--Rohit Bohra - Won
148KarauliTodabhimRamesh ChandPrithviraj Prithviraj - Won
149HindaunManju KhairwalBharosi Lal--Bharosi Lal won
150KarauliOm Prakash SainiDarshan SinghLakhan Singh (BSP) Lakhan Singh - Won
151SapotraGolmaRamesh Chand Meena--Ramesh Chand Meena Won
152DausaBandikuiRam Kishor SainiGajraj Khatana--Gajraj Khatana Won
153MahuwaRajendraAjay KumarOmprakash Hudla (Independent) Omprakash Hudla - Won
154SikraiVikram BansiwalMamta Bhupesh--Mamta Bhupesh - Won
155DausaShankar Lal SharmaMurari Lal--Murari Lal - Won
156Lalsot (St)RambilasParsadi Lal--Rambilas - Won
157Sawai MadhopurGangapurMansingh GurjarRajeshRamkesh Ramkesh - Won
158Bamanwas (St)RajendraIndra--Indra Won
159Sawai MadhopurAsha MeenaDanish Abrar--Danish Abrar - Won
160Khandar (Sc)Jitendra Kumar GothwalAshok--Ashok - Won
161BarmerSheoKhangar Singh SodhaAmeen Khan--AMEEN KHAN - Won
162BarmerCol. Sonaram Choudhary (Retd)Mewaram Jain--Mewaram Jain Won
163BaytooKailash ChoudharyHarish ChoudharyHarish Choudhary Won
164PachpadraAmara RamMadan Prajapat--Madan Prajapat - Won
165SiwanaHameer Singh BhayalPankaj Pratap SinghSataram (RLTP) Hameer Singh Bhayal - Won
166GudamalaniLadu RamHemaram Choudhary--Hemaram Choudhary - Won
167Chohtan (Sc)Adu Ram MeghwalPadmaram--Padmaram - Won
168SirohiSirohiOtaram DevasiJiva Ram AryaSanyam Lodha Sanyam Lodha - Won
169Pindwara Abu (St)Sama Ram GrasiyaLala Ram Grasiya--Sama Ram Grasiya - Won
170Reodar (Sc)Jagasi RamNeeraj Dangi--Jagasi Ram - Won
171JaloreAhoreChhagan singhSavaram Patel--Chhagan singh won
172Jalore (Sc)Jogeshwar GargManju Meghwal--Jogeshwar Garg - Won
173BhinmalPooraram ChoudharySamarjit Singh--Pooraram Choudhary Won
174SanchoreDana Ram ChoudharySukhram Vishnoi--Sukhram Vishnoi - Won
175RaniwaraNarayan Singh DewalRatan--Narayan Singh Dewal - Won
176DungarpurDungarpur (St)Madhavlal VarahatGanesh Ghogra--Ganesh Ghogra - Won
177Aspur (St)Gopichand MeenaRaiya Meena--Gopichand Meena Won
178Sagwara (St)ShankarlalSurendra KumarRAMPRASAD (BTP)RAMPRASAD - Won
179Chorasi (St)Sushil KataraManjula Devi RoatRajkumar Rot (BTP) Rajkumar Rot (BTP) - Won
180BanswaraGhatol (St)Harendra NinamaNanalal Ninama--Harendra Ninama - Won
181Garhi (St)Kailash Chandra MeenaKanta Bhil--Kailash Chandra Meena - Won
182Banswara (St)Hakru MaidaArjun Singh Bamniya--Arjun Singh Bamniya Won
183Bagidora (St)Khemraj GarasiyaMahendrajeet Singh Malviya--Mahendrajeet Singh Malviya Won
184Kushalgarh (St)Bhima Bhai--Ramila Khadia (Independent)Ramila Khadia - Won
185RajsamandBhimHari Singh Chouhan (Rawat)Sudarshan Singh Rawat--Sudarshan Singh Rawat Won
186KumbhalgarhSurendra Singh RathoreGanesh Singh--Surendra Singh Rathore - Won
187RajsamandKiran MaheshwariNarayan Singh Bhati--Kiran Maheshwari - Won
188NathdwaraMahesh Pratap SinghC. P. Joshi--C. P. Joshi - Won
189BhilwaraAsindJabbar Singh SankhalaManish Mewara--Jabbar Singh Sankhala Won
190MandalKalulal GurjarRamlal Jat--Ramlal Jat - Won
191SaharaRoop Lal JatKailash Chandra Trivedi--Kailash Chandra Trivedi - Won
192BhilwaraVitthal Shankar AwasthiAnil Dangi--Vitthal Shankar Awasthi Won
193Shahpura (Sc)Kailash Chandra MeghwalMahaveer Prasad--Kailash Chandra Meghwal - Won
194JahazpurGopi Chand MeenaDheeraj Gurjar--Gopi Chand Meena -Won
195MandalgarhGopal Lal SharmaVivek Dhakar--Gopal Lal Sharma - Won
196HanumangarhSangariaGurdeep SinghShabnam Godara--Gurdeep Singh - Won
197HanumangarhRampratapVinod Kumar--Vinod Kumar - Won
198PilibangaDharmendra KumarVinod Kumar Godwal--Dharmendra Kumar - Won
199NoharAbhishek MatoriaAmit Chachan--Amit Chachan - Won
200BhadraSanjeev KumarDr. Suresh ChoudhariBalwan Punia (PPI) Balwan Punia Won